.     .     .
۱۳۹۷/۰۲/۲۳

معاون استاندار:

برگشت ۴ هزار زوج در آستان طلاق به زندگی از طریق مداخلات موثر

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نشست کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان خراسان رضوی برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نشست کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان خراسان رضوی برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این نشست گفت: اهداف پیش بینی شده در حوزه زنان و خانواده استانداری در سال گذشته 100 درصد محقق شده است.
وی افزود: سال گذشته در حوزه زنان و خانواده استان 11 هدف راهبردی وجود داشت که جا دارد از دستگاه هایی که عملکرد مناسب در این حوزه داشته اند تقدیر کشوری و استانی بعمل آید.
 معاون استاندار با بیان اینکه 7 راهبرد اساسی برای استان در سال جاری ترسیم شده است اظهار داشت: تداوم رونق تولید و اشتغال بارویکرد افتصاد مقاومتی، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، ارتقای امنیت پایدار و توسعه همه جانبه آن، ارتقای خدمات دولت و رعایت حقوق شهروندی، گسترش مشارکت نظام مند مردم، ارتقای فعالیت های فرهنگی با رویکرد فرهنگ رضوی و توسعه و ارتقای سلامت 7 سیاست راهبردی استان در سال جاری می باشد.
 وی افزود: دفتر امور زنان و خانواده استان نیز بر اساس این 7 راهبرد  اهداف عملیاتی خود را برای سال جاری تنظیم نموده است و همه 64 دستگاه اجرایی استان نیز برنامه جامع خود در حوزه بانوان را تنظیم و ارائه نمایند.
 حسینی با اشاره ه طرح ازدواج آسان و موفق گفت: با محوریت سازمان ورزش و جوانان و مجمع مشورتی زنان استان  طرح ازدواج آسان و موفق تدوین خواهد شد و در این طرح نقش دستگاه ها در ازدواج آسان و موفق آورده خواهد شد.
 وی افزود: طرح 100 روستای پاک،  مداخلات موثر در جهت کاهش نرخ طلاق، توانمند سازی زنان روستایی و طرح آموزش های مبتنی بر مهلرت آموزی زنان سرپرست خانوار حاشیه شهر از جمله طرح هایی است که در حوزه زنان اجرایی شده است.
 معاون استاندار با بیان اینکه یکی از آسیب هایی که می توان مداخله کرد و نتیجه نیز گرفت کاهش طلاق است اظهار داشت: با مداخلات موثر صورت گرفته شده بیش از 4 هزار زوج در آستانه طلاق به زندگی برگشته اند.
وی افزود:در استان زنجیره ازدواج تا طلاق ترسیم شده است و این طرح توسط مجمع مشورتی زنان و هیات اندیشه ورز حوزه خانواده مجدد بررسی شده و مشکلات احتمالی آن مرتفع گردد.
حسینی تصریح کرد: طرح کشوری مداخله در طلاق نیز توسط مجمع مشورتی زنان استان و دست اندرکاران طرح مورد یازنگری مجدد قرار گیرد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: افزایش معناداری در نرخ طلاق در سطح کشور نمی بینیم ولی کاهش معناداری در نرخ ازدواج مشاهده می شود.
طیبه سیاوشی افزود : طبق بررسی های صورت گرفته در فراکسیون پیشگیری از جرایم و آسیبهای اجتماعی مجلس، در کشور کنتر در امر ازدواج مداخله شده و کمتر در این خصوص پیشقدم شده ایم.
وی بیان کرد: بیشترین تلاش و مداخله در امر طلاق بوده و این درحالیست که متاسفانه روند جریانات فرهنگی در کشور به به سمت و سویی هدایت می شود که از آن به سیاه نمایی تعبیر می شود.
سیاوشی ادامه داد : در مجلس تلاش می کنیم در بحث ازدواج مداخله کنیم و در کنار طرح مداخله در امر طلاق ، طرح مداخله در امر ازدواج را نیز پیش ببریم .
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود : بحث ازدواج آسان در برنامه ششم مطرح شده و مباحث ارائه مشاوره تا پنج سال پس از ازدواج و آموزش و مشاوره در مدارس در سنین قبل از ازدواج نیز تاکید شده اما در امر ازدواج کمتر به بحث مشاوره تاکید شده است.
سیاوشی خاطرنشان کرد : هم اکنون طرحی به صورت پایلوت در استان البرز در حال اجراست که طبق آن در صورت استفاده از پنج جلسه مشاوره ای مجوز ثبت ازدواج به زوجین داده می شود و امیواریم این طرح موفقیتهای خوبی برای ارجرا در کل کشور به همراه داشته باشد.
وی تاکید کرد : اصلاحات و بهبود در شرایط خانواده پیش نمی رود مگر اینکه در سطوح حاکمیت ، مجلس، قوه قضائیه و دولت ،نخبگان حوزه و دانشگاه و نهادهای مدنی بتوانیم گفت و گویی داشته باشیم چرا که گفت و گو در این سه پایه بهبود شرایط خانواده را منجر می شود.
وی ادامه داد : البته نیازمند آماده سازی زیرساختها نیز برای تحقق این مهم هستیم از اینرو اصلاحات قانونی در حوزه زنان را دنبال کرده و پیگیر هستیم.
سیاوشی افزود : مقوله کمبود بودجه از بحثهای مورد تاکید دستگاه های مختلف است ولی با توجه به شرایط اقتصادی کشور، با مدیریت مدرن و عقلایی علیرغم کمبود بودجه می توان مسائل را در این حوزه پیش برد.
وی اظهار امیدواری کرد : طرح مداخله در طلاق نیز به صورت پایلوت در خراسان رضوی در حال اجراست که امیدواریم این طرح را بتوانیم در مجلس و تهران استفاده کنیم.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۰۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید