.     .     .
۱۳۹۶/۰۴/۲۵

دکتر حسینی تاکید کرد؛

لزوم اولویت دادن رسیدگی به مسائل ۸۰۰ هزار کارگر و ارتباط با ۱۱۰۰ تشکل کارگری استان

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، اجلاس فرمانداران استان برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، اجلاس فرمانداران استان برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این اجلاس گفت: در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال و به منظور رونق تولید و اشتغال رسیدگی به مسائل 800 هزار کارگر  استان و ارتباط با 1100 تشکل کارگری استان در اولویت کاری فرمانداران قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در سال جاری 133.5 میلیارد تومان اعتبار برای بخش صنعت  استان در نظر گرفته شده است، افزود: بیش از 100 میلیارد تومان  از این اعتبارات به صورت کمک های فنی و اعتباری در خدمت رونق تولید قرار خواهد گرفت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: بنگاه های صنعتی و معدنی با ثبت نام در سامانه بهمین یاب می توانند از تسهیلات سرمایه در گردش استفاده نمایند و تا پایان خرداد ماه سال جاری 557 واحد از طریق  این سامانه 474 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند. همچنین پرونده 207 واحد تولیدی با تسهیلاتی بالغ بر 1780 میلیارد ریال نیز در حال بررسی است که ابلاغ خواهد شد.
 حسینی تصریح کرد: همچنین برخی واحدها نیز به صورت مستقیم به بانکها مراجعه نمودند که حدود 7980 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است و استان خراسان رضوی در این زمینه در رتبه سوم کشوری بعد از تهران و اصفهان قرار دارد.
وی خراسان رضوی  را دومین استان دارای ذخایر سنگ آهن بعد از کرمان  دانست و گفت: افتتاح کارخانه گندله سازی 5 میلیون تنی فولاد سنگان خواف مصداق بارز اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در استان  خواهد بود که  با افتتاح  این واحد، زنجیره تولید فولاد در استان کامل خواهد شد و از خام فروشی سنگ آهن در خراسان رضوی جلوگیری خواهد شد.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی کارگر شاغل در استان  را 800 هزار نفر ذکر کرد و افزود: از مجموع کارگران استان 200 هزار نفر در 6 هزار  در واحد صنعتی مشغول به فعالیت هستند و بیش از 1100 تشکل کارگری در استان وجود دارد.
حسینی افزود: استان به لحاظ تعداد واحدهای صنعتی فعال رتبه چهارم کشوری ، به لحاظ میزان سرمایه گذاری رتبه پنجم و به لحاظ اشتغال در پروانه های صادره رتبه سوم کشوری را داراست.
وی تصریح کرد: از مجموع دویست هزار واحد صنفی استان در عرصه های مختلف، 49 درصد در بخش توزیعی، 18 درصد در بخش تولیدی و 34 درصد در بخش خدماتی و خدمات فنی فعالیت دارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه گفت: 6 درصد واحدهای تولیدی، 4 درصد سرمایه گذاری و 7 درصد اشتغال کشور مربوط به  استان خراسان رضوی می باشد.
حسینی با اشاره به برنامه های کمیسیون کارگری استان گفت: رویکرد کمیسیون کارگری استان در سال جاری، تلاش برای کاهش نارضایتی های کارگری با تمرکز بر اصل نظارت و پایش مستمر خواهد بود.
وی افزود: ارتباط موثر و هدفمند کمیسیون کارگری با سایر کمیسیون ها و کارگروه های اقتصادی استان، به منظور رفع مشکلات واحدهای تولید و کاهش دغدغه های کارگران از اولویت های کمیسیون کارگری در سال جاری خواهد بود.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه گفت: میز گفتگوی کارگری به منظور اطلاع کارگران از اقدامات دولت برای بهبود شرایط کسب و کار، رفاه کارگران و همچنین درک صحیح مدیران از مشکلات جامعه کارگری با حضور مدیران ذیربط، تشکل ها و اتحادیه کارگری در استان دایر  خواهد شد.
وی تصریح کرد: تشکل های کارگری می توانند رابطه بین جامعه کارگری و مسئولان باشند و در راستای حل مشکلات جامعه کارگری با تمامی تشکل ها جلساتی هر دو ماه یکبار برگزار خواهد شد.
 حسینی با اشاره مشکلات جامعه کارگری گفت: عدم شفافیت در قراردادهای منعقده بین کارگر و کارفرما و اخذ اسناد و قراردادهای سفید امضاء از کارگران، عدم پرداخت به موقع حقوق و مزایا، سنوات، عیدی و پاداش و بن کارگری، بازخرید و بازنشستگی پیش از موعد کارگران رسمی و جایگزینی نیروهای قراردادی و موقت  از جمله مشکلات این حوزه می باشد.
وی افزود: تعدیل کارگران به دلیل مشکلات فراروی واحدهای تولیدی، عدم بهره مندی کارگران از اشل حقوقی تعریف شده از سوی وزارت کار و اجحاف به کارگران زیرپله ای، عدم پرداخت به موقع حق بیمه کارگران به تأمین اجتماعی  مشکلات ناشی از آن، ضعف و عدم اقدام به موقع از سوی کارگران و اجتناب از اقامه دعوی برای مطالبه حق و حقوق خود به علت ترس از اخراج و استفاده کارفرمایان از کارگران مجرد و عمدتا خانم با هدف بهره مندی از نیروی کار ارزان  از دیگر مشکلات این حوزه می باشد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه با اشاره به  شهرک های صنعتی استان گفت: استان خراسان رضوی 45 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب دارد که 38 شهرک و ناحیه آن در حال واگذاری است.
وی افزود: در حال حاضر 2 هزار و 408 واحد صنعتی  با  اشتغال نزدیک به  72 هزار  نفر در سطح شهرک ها و نواحی صنعتی استان مشغول بهره برداری است.
حسینی تصریح کرد: این اشتغال معادل 9.2 درصد کل اشتغال استان و 38 درصد  کل اشتغال صنایع استان می باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه مهمترین مشکلات صنایع را برشمرد و گفت: کمبود نقدینگی، بدهی معوق تسهیلات بانکی، تأمین اجتماعی، مالیاتی و هزینه های انرژی، ورود کالای قاچاق و نامرغوب با قیمت پایین، کاهش قدرت خرید  و رکود بازار و انباشت کالای تولید شده در انبار و افزایش قیمت های تمام شده به دلیل کاهش تولید  از جمله مشکلات  صنایع می باشد.
 وی افزود: مطالبات معوق از شرکتهای خودروساز و وزارت نیرو،پایین بودن نرخ تعرفه های گمرکی در ورود برخی کالاها،خرید نقد مواد اولیه و فروش مدت دار محصولات، مشکلات زیست محیطی، رکود در صنعت ساختمان و آسیب پذیری واحدهای تولیدی مرتبط، پایین بودن تکنولوژی و فرسودگی ماشین آلات و نیاز به بازسازی و نوسازی، اجرای ناقص و نامناسب مالیات بر ارزش افزوده و عدم تحقق سهم صنعت از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها  از دیگر مشکلات این حوزه می باشد.
حسینی به بررسی وضعیت معادن استان پرداخت و گفت: حدود 650 معدن فعال دارای پروانه در استان وجود دارد و قریب به 8 هزار نفر به طور مستقیم در این بخش فعالیت دارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: 6 خوشه صنعتی زعفران، مبلمان، کفش و چرم، جواهرآلات، قطعات چوب و صنایع در استان خراسان رضوی وجود دارد و خوشه صنعتی فرش دستباف در حال اجرا و پیاده سازی در استان  است.
وی در چایان گفت: خوشه های صنعتی پوشاک، لاستیک و پلاستیک، لبنیات، گیاهان دارویی، کمپوت و کنسرو، گل و گیاه، خسکبار، پسته و ابریشم و سنگ در حال امکان سنجی در استان  است و خوشه های صنعتی مصالح ساختمانی، فلزتراشی ، عایق های رطوبتی در حال شناسایی است.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۷۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید