.     .     .
۱۳۹۶/۰۴/۲۴

مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس خبر داد؛

تقدیر رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از پیگیری استاندار خصوص ارائه خدمات به حاشیه شهر مشهد

مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس، خدمات دولت تدبیر و امید در حاشیه شهر مشهد مقدس تشریح کرد.

مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس، خدمات دولت تدبیر و امید در حاشیه شهر مشهد مقدس تشریح کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محسن کوهی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: حاشیه شهر مشهد مقدس با وسعت حدود 3900 هکتار و جمعیت یک میلیون و 250 هزار نفر بعد از تهران بلحاظ وسعت و جمعیت جایگاه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی افزود: این جمعیت که حدود 36 درصد جمعیت شهر مشهد می باشد اگر محدوده قانونی مشهد بر اساس طرح تفضیلی حدود 30.5 هزار هکتار در نظر بگیریم در حدود 12 درصد  می باشند.
مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس گفت: بعبارتی دیگر تراکم جمعیتی 730 نفر در هکتار در هشت پهنه شامل: التیمور، شهرک شهید رجایی(قلعه ساختمان)، قلعه ساختمان، گلشهر، خواجه ربیع، دروی، جاده قوچان، سیدی، سیس آباد را در مشهد داریم.
کوهی ادامه داد: این مطلب بدین معناست که 36 درصد مردم مشهد فقط در 12 درصد وسعت آن ساکن هستند لذا ریزدانگی واحدها همراه با نفوذ ناپذیری و تراکم جمعیتی از مشخصه های اصلی حاشیه شهر می باشد.
وی تصریح کرد: نکته مهم در پراکنش جمعیت این است که این هشت پهنه حاشیه شهر در شمال، شرق، شمال شرق، شمال غرب و جنوب شرق مشهد ساکن هستند که این بر خلاف مطالعات و برنامه ریزی های بالادستی که محور توسعه مشهد را غرب در نظر گرفته است می باشد.
مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس خاطر نشان کرد: شهرک شهید رجایی بلحاظ وسعت با 878 هکتار بیشترین مساحت و التیمور با حدود 210 هزار نفر جمعیت بیشترین جمعیت را در پهنه های حاشیه شهر به خود اختصاص داده اند.
کوهی گفت: در سال 1393 برنامه ریزی دقیقی جهت نیازهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، امنیتی و حتی تثبیت وضع موجود و تشکیل سازمان مستقل جهت حاشیه شهر در بسته ای پیشنهادی تنظیم شد که حدود نیاز اعتباری 2160 میلیارد تومان برآورد و با این اقدام شهر مشهد بعنوان اولین شهر در کشور که مطالعه دقیق در حاشیه داشته معرفی گردید و این بسته در سال 1394 با پیگیری زیاد به تصویب ستاد بازآفرینی کشور و وزارت کشور نیز رسید.    
وی افزود: مشکل بیکاری و فقر و عدم وجود اشتغال و بعضاً عوامل فرهنگی، و صرفاً در مشهد عامل مذهبی نیز موجب افزایش موج مهاجرت به مشهد شده است.
مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس  تصریح کرد: عدم اشتغال در شهرهای بزرگ و میانی و  روستاهای استان ( مخصوصاً روستاهای اطراف مشهد) موجب گسترش حاشیه شده بطوریکه منحنی این افزایش مخصوصاً در بیست سال اخیر بسیار صعودی است.
کوهی خاطر نشان کرد: رشد بی رویه و غیرمتوازن شهری موجب گردیده که در پهنه های مختلف حاشیه شهر کمبود کاربری های ضروری شامل خدماتی، بهداشتی، ورزشی، فرهنگی و ... به شدت محسوس بوده و این معضل هر گونه برنامه ریزی مناسب را در این مناطق با مشکل مواجه کرده است.
وی تصریح کرد: هدف، جلوگیری از رشد بی رویه و کنترل محدوده کنونی و تثبیت وضعیت موجود بوده که نیازمند اقداماتی عاجل شامل کمربند سبز ( سرانه فضای سبز را نیز افزایش می دهد)، دیوار حائل، اجرای ابنیه های خاص، میله گذاری محدوده خدماتی شهر، اجرای باکس و دیواره های بتنی و ... می باشد و همزمان با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری و دستورات ریاست محترم جمهور می بایست نسبت به رسیدگی به وضعیت معیشتی، اشتغال و افزایش رفاه عمومی و ارتقاء سرانه های خدماتی برای ساکنین این مناطق اقدام نموده، بدیهی است شرط اصلی تحقق این هدف، همزمانی و همپوشانی این فعالیت های با یکدیگر است.
مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس ادامه داد: وجود سازمانی مشخص جهت مدیریت بر حاشیه که دارای پست های سازمانی مشخص باشد از واجبات بوده تا در مسیر اقدام اولاً با برنامه حرکت نموده و ثانیاً دچار افراط و تفریط نگردیم لذا به شورای جدید شهر توصیه می شود  که دقت در برنامه ریزی دقیق جهت حاشیه شهر داشته باشند و تشکیل اتاق فکر در این زمینه الزامی است.
کوهی گفت: اگرچه این سازمان قبلاً مصوب شده  (سال1394) اما هنوز از طریق سازمان مدیریت به استان ابلاغ نگردیده است.
وی با اشاره به بازدید اخیر رئیس و اعضاء محترم کمیسیون امنیت ملی از از پروژه های روشنایی محلات، گازکشی کشف رود، سوله های ورزشی سپاه ، مخابرات، آبرسانی و اجرای شبکه فاضلاب و ... به حاشیه شهر مشهد، افزود:  وی ضمن تقدیر از خدمات ارائه شده اظهار نموده " با توجه به بازدیدهای گذشته با محوریت استاندار خراسان رضوی تحول عظیمی در حاشیه شهر صورت گرفته که قابل مقایسه با گذشته نسبت به گونه ای همه سازمان ها اعم از سپاه، شهرداری ، آب منطقه ای، جهاد سازندگی و بسیاری دستگاه های دیگر دست به دست هم داده اند و کارهای بسیار بزرگی در مشهد انجام شده که این امور در عرصه ملی قابل الگو برداری و بسیار تحسین برانگیز است. ضمناً کاری که در کشف رود صورت گرفته یک الگوی ملی است و اینکار بسیار ارزشمند و حائز اهمیت و کار بسیار مهمی است و ما از همه مسئولان خراسان رضوی که با یک اجماع منطقی و اصولی این کار را صورت داده اند خرسندیم" .
مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس افزود؛ نکته قابل تأمل در سخنان وی با توجه به اشراف خوبی که از اقدامات دیگر استان ها دارند توصیه الگو برداری بقیه استان ها از اقدامات خراسان رضوی است و اقدامات را تحسین برانگیز مطرح نموده است.
کوهی گفت: در دولت یازدهم توجه ویژه ای به حاشیه شهر مشهد شده است و با توجه به اعتبار ناچیز دولتی اما با تأکید و پیگیری استاندار محترم که هر هفته از یک دستگاه و عملکرد آن بازدید بعمل می آورد کلیه دستگاه ها از محل اعتبارات داخلی خود در ساماندهی و افزایش وضعیت رفاه نسبی هزینه نموده اند و تا کنون در سه سال اخیر بیش از 930 میلیارد تومان هزینه شده است.
وی تصریح کرد: در ابتدای امسال حدود 102 میلیارد تومان از محل اعتبار مصوب سال 1395 که 265 میلیارد تومان است تخصیص ابلاغ شد  که دبیرخانه ستاد توانمندسازی( راه و شهرسازی ) با هماهنگی استانداری در حال برگزاری مناقصه و تحویل زمین و اجرای پروژه، می باشند که این موضوع نوید دهنده خبرهای خوش بعدی و تحولی تأثیرگذار در این مناطق است.
 مشاور استاندار خراسان رضوی در حاشیه شهر مشهد مقدس گفت: این پروژه ها قالباً شامل: آب، برق، شبکه فشار ضعیف و متوسط ، جمع آوری فاضلاب، ایجاد روشنایی در محلات، سالن های ورزشی، مدرسه، کتابخانه عمومی، پارک و فضای سبز، بهسازی و تعریض معابر شهری ، ساماندهی مسیل ، تجهیز آتش نشانی و ... می باشد.
کوهی اظهار امیدواری کرد: در شهرداری مشهد نسبت به ایجاد  سازمان قوی و مناسب جهت برنامه ریزی، هدف گذاری و اقدام اجرایی در حاشیه شهر اقدام و به  نوعی عمل شود که ضمن تثبیت وضعیت موجود از افزایش حاشیه نشینی نیز جلوگیری شده و نسبت به ایجاد رفاه نسبی در این مناطق نیز اقدام گردد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۳۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید