.     .     .
۱۳۹۷/۰۷/۱۶

استاندار خراسان رضوی :

تحقق اقتصاد مقاومتی به مفهوم قطع ارتباط با بازارهای خارجی نیست/رشد ۳۲ درصدی صادرات استان در نیمه امسال

استاندار خراسان رضوی گفت : اقتصاد مقاومتی به معنی قطع ارتباط با بازارهای خارجی و بین المللی نیست بلکه باید با بهره گیری از مزیت های داخلی و نگاه به ظرفیت های خارجی برای توسعه توان اقتصادی خود برنامه ریزی و تلاش کنیم .

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ؛علی رضا رشیدیان درسفر به شهرستان جوین در جلسه شورای اداری و اقتصاد مقاومتی این شهرستان افزود : اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی آن هم در شرایطی که دشمنان دسترسی به درآمدهای کشور را با مشکل مواجه کرده و سعی در ایجاد تورم و ناآرامی در بازار و اقتصاد نموده اند ضرورتی اجتناب ناپذیر و راه برون رفت از مشکلات است .
وی عنوان کرد : در خراسان رضوی تولید کنندگان وبخش خصوصی استان با همت بلند خود در شرایطی که دشمنان با اعمال تحریم ها سعی در ایجاد بحران داشت به کار خود ادامه دادند و نتیجه آن شد که در شش ماه اول سال یک میلیارد و 150 میلیون دلار کالا از استان صادر شد.
 وی افزود : این میزان صادرات نسبت به همین زمان در سال گذشته رشد 32 درصدی دارد که جهش بسیار خوبی برای این بخش محسوب می شود.
 وی همچنین با اشاره به تلاش تمامی دستگاه های اجرایی وهمراهی بخش خصوصی در ایجاد اشتغال طی نیمه اول امسال در استان گفت : پارسال استان با اختصاص 16 درصد اشتغال کشورمعادل 124 هزار شغل جدید رتبه نخست را از آن خود کرد اما این به معنای کفایت اقدامات نبوده و نیست زیرا در پایان سال گذشته هنوز 240 هزار جوان جویای کار در استان وجود داشت .
 وی با بیان اینکه باید ذهن جوانان را اقتصادی پرورش دهیم به وضعیت طرح های اشتغال پایدار روستایی اشاره و عنوان کرد : در مجموع از اواخر سال گذشته تا کنون 33 هزار طرح در این حوزه برای استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی ارائه شده که بیش از نیمی از آن در همان مرحله اول به دلیل نداشتن مبانی یک طرح اقتصادی رد شد.
 وی عنوان کرد : این شرایط خود بیانگر آن است که باید در مرحله اول بر روی توانمندسازی ظرفیت های جوانان برای آنکه بتوانند یک طراحی اقتصادی را با توجه مزیت های گسترده ای که در سطح استان و هر منطقه وجود دارد ارائه و به سرانجام برسانند ، تلاش شود.
 استانداری خراسان رضوی اظهار کرد : در شهرستان ها مزیت های خوبی داریم و باید جوانان بویژه در روستاها دارای ذهن فعالی در حوزه اقتصادی شوند و طرحهایی تهیه کنند که به پروژه های اقتصادی تبدیل شده و تولید از آن حاصل شود.
 وی گفت : برای آنکه این امر محقق شود باید دستگاه های مختلف اعم از جهاد کشاورزی ، صنعت ، معدن و تجارت ، خدمات و گردشگری و غیره در این حوزه مشاوره و آموزش های لازم را به مردم ارائه کنند.
 وی در ادامه با تاکید بر اهمیت شبکه سازی برای تجمیع توانمندی ها گفت : بسیاری از مردم درمناطق مختلف ظرفیت های مالی و توان اقتصادی بالایی برای فعالیت در حوزه های اقتصادی ندارد اما در قالب تعاونی ها و شبکه هایی مانند آن می توانند در کنارهم قرار گرفته و با استفاده تسهیلات ارزان قیمت توسعه اشتغال پایدار روستایی، خوشه سازی و تکمیل فرآیندهای تولید در روستاها و مناطق محروم را محقق کنند که بهبود معیشت و اقتصاد منطقه را برایشان در پی دارد.
رشیدیان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: دشمن با اعمال تحریم در پی ناامید کردن مردم و ایجاد اختلافات درونی است که به مدد روشنگری ها و رهبری مدبرانه مقام معظم رهبری و همیاری تمامی مردم این توطئه آنها خنثی شده است.
 وی ادامه داد : با وجود برخی مشکلات در حوزه اجرا ، مردم و حتی کسانی که سلائق سیاسی آنان با دولت یکی نیست در تمامی بزنگاه ها از نظام برآمده از رای و مشارکت خود حمایت کردند و این موضوع وظیفه کارگزاران را در خدمت رسانی به آنها سنگین تر کرده است.
وی عنوان کرد : در حوزه اجرا هم با توجه به ابلاغ دولت و تلاش بر جلوگیری از خروج کالاهای اساسی از کشور ما در استان نستب به تامین و ذخیره سازی مطمئنی از کالاهای اساسی اقدام کردیم که امروز شرایط خوبی را داریم .
استاندار خراسان رضوی گفت : به عنوان نمونه در زمینه تامین گوشت قرمز مورد نیاز استان با توجه به اینکه دام ها به وزن نرسیده بودند بخشی از گوشت مورد نیاز را به صورت گرم وارد کردیم و با تزریق گوشت مرغ منجمد و قرمز ، نسبت به مهار قیمت ها اقدام شد و نرخ ها در استان نسبت به سایر نقاط کشور همواره پایین تر بود.
 وی افزود : در این میان با عده ای که پی سوء استفاده از این شرایط بد اقتصادی بودند و احتکار و نگهداری کالاها را به منظورافزایش قیمت دنبال می کردند هم با ورود ستادهای مسئول و حوزه های بازرسی و نظارت برخورد شد و با کشف این موارد و حکم تعزیرات حکومتی این کالاها و اقلام هم به بازار تزریق شد.
وی ادامه داد : در این میان همراهی و کمک بخش تولیدی هم از ظرفیت های ارزشمندی بود که برای مدیریت این شرایط و قیمت ها در استان به کمک آمد چنانکه در موضوع رب گوجه فرنگی که قیمت هر قوطی آن تا 17 هزار تومان هم بالا رفت ، تولید کنندگان استان داوطلبانه رب 9هزار و 800 تومانی به بازارعرضه کردند .
 وی گفت : آنان 240 تن رب را برای عرضه در این سیستم به بازار اختصاص دادند که تا کنون 100 تن آن توزیع شد و بقیه هم به مرور عرضه می شود.
 به گفته وی ، این همراهی و همدلی بین تولید کننده ،بخش خصوصی و دستگاه های دولتی و نظارتی بسیار مهم است و در این راستا تاکید می کنیم که در تامین مایجتاج و کالاهای اساسی مردم مشکلی در استان نداریم و نخواهیم داشت.
استاندار خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه ما مردمی پرمصرف هستیم ، اظهار کرد : حمایت از کالای ایران به معنای حمایت از تولیدات داخلی صرف نیست بلکه همگان باید برای ارتقا کیفیت کار در تمامی حوزه ها ، کاهش هزینه ، افزایش بهره وری و توجه به جمعیت مخاطب تلاش کنند.
استاندار خراسان رضوی در بخشی دیگر از این جلسه با اشاره به مزیت های فرهنگی و تاریخی شهرستان جوین گفت : وجود شرکت های کشت و صنعت و صنایعی چون فولاد در این منطقه باعث شده تا این خطه از رونق و آوازه خوبی برخوردار باشد.
 وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال به عنوان مهمترین دغدغه مردم و مسئولان است ، تاکید کرد : با توجه به اجرای طرح های توسعه ای فولاد انتظار می رود مدیران این مجموعه از ظرفیت جوانان و نیروهای بومی منطقه استفاده کنند.
 استاندار خراسان رضوی توجه به توسعه زیرساخت های عمرانی شهرستان جوین را قابل قدردانی دانست و افزود : بهره برداری از پروژه گازرسانی که امروز انجام شد شاهدی بر این مدعاست که این علی رعم فشارهای اقتصادی دشمنان همچنان ادامه دارد.
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۳۰۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید