.     .     .
۱۳۹۶/۰۹/۲۲

تامین نیاز ۹ ماهه خراسان رضوی به گندم

استاندار خراسان رضوی گفت: در سال جاری میزان گندم مورد نیاز استان برای ۹ ماه، از کشاورزان خریداری و ذخیره شده است.

استاندار خراسان رضوی گفت: در سال جاری میزان گندم مورد نیاز استان برای 9 ماه، از کشاورزان خریداری و ذخیره شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛علی رضا رشیدیان  در نشستی با معاون وزیر جهاد کشاورزی در مشهد افزود: پارسال نیاز 20 ماهه مصرف گندم استان از کشاورزان خریداری و انبار شده بود که امسال این نیاز برای 9 ماه تامین شده و از وزارت جهادکشاورزی انتظار داریم کسری نیاز استان را از گندم باکیفیت تامین کند تا با ترکیب گندم خریداری شده با گندم استان آرد باکیفیتی برای نان زائران و مجاوران فراهم شود.
رشیدیان افزود: البته برای سال آینده باید برنامه ریزی کاشت و خرید گندم را طوری تنظیم کنیم که استان بتواند گندم مورد نیاز خود را برای 12 ماه تامین کند.
وی با بیان اینکه در سال 92 برای تامین گندم مورد نیاز استان با مشکل جدی روبه رو بودیم، افزود: خوشبختانه در چهار سال گذشته با اقدامات خوب جهاد کشاورزی در حوزه های کاشت، داشت و برداشت و مبارزه با آفات، کار به سطح مطلوبی رسیده است.
رشیدیان خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه آبیاری تحت فشار و مدیریت منابع آب نیز اقدامات خوبی صورت گرفته به طوری که فقط در سبزوار در چهار سال گذشته به اندازه 30 سال گذشته میزان آبیاری تحت فشار افزایش یافته است.
وی با اشاره به وجود 2 پروژه نیمه تمام سیلو در شهرستان های فیروزه و سبزوار، تاکید کرد: این طرح ها هرچه سریعتر باید به سرانجام برسند.
استاندار خراسان رضوی افزود: سالانه پذیرای 28 میلیون زائر و مسافر هستیم لذا باید با بهترین محصول و خدمات مایحتاج زائران و مجاوران امام رضا (ع) را تامین کنیم.
منبع تامین معیشت بیش از نیمی از جمعیت روستایی خراسان رضوی کشاورزی است. 363 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت دارند. حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی هشت میلیون تن است. سالانه یک میلیون و 200 هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت 83 نوع محصول می رود که 900 هزار هکتار آن کشتزار و 300 هزار هکتار باغ است. بخش کشاورزی 28 درصد اشتغال و 30 درصد صادرات غیرنفتی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است. 36 هزار دستگاه انواع ماشین آلات شامل تراکتور، چاپر، دروگر، کمباین و موارد مشابه در زمینهای کشاورزی خراسان رضوی فعالیت دارد.

منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۵۵۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید