پايگاه اطلاع رساني خراسان رضوي
کمينه  
يکشنبه 10 اسفند 1393
ورود   |  
 
: :
تاريخ امروز یک شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۳    ساعت ۰۴:۰۰ ق.ظ  

جنب و جوش خراساني ها براي استقبال از نوروز

نوروز در پيش است و زمين و زمان در تکاپوست، در اين ميان تلاش شهروندان و مسئولان نيز براي استقبال از نوروز ديدني است. مردمان مي کوشند تا با خانه تکاني و زيبا سازي محيط زندگي خود و تهيه لوازم نوروزي، به استقبال آغاز سال بروند و مسئولان علاوه بر خانه، براي شهر خود هم برنامه دارند و در کوششند تا هم به مردم و هم به مسافران و به خصوص زائران خدمت رساني در خور داشته باشند، خبرنگاران خراسان در اين گزارش از برنامه هاي مسئولان شهرستان ها مي نويسند که تمام قد براي خدمتگزاري آماده اند... .

سبزوار
فرماندار سبزوار بر بسيج همه امکانات و ظرفيت هاي دستگاه هاي اجرايي شهرستان براي خدمات دهي به مسافران و زائران رضوي تأکيد کرد. مهندس «قاسم شعباني عطار» در نشست ستاد دائمي تسهيلات به زائران، خطاب به مديران دستگاه هاي اجرايي اين شهرستان افزود: شيرين ترين و گواراترين خدمتي که ما در سيستم اداري و حکومتي انجام مي دهيم، خدمت به زائران بارگاه ملکوتي ثامن الحجج(ع) است. وي اظهار کرد: از همه توان، امکانات و منابع شهرستان استفاده مي کنيم تا امنيت و آرامش زائران تأمين شود. رئيس ستاد دائمي تسهيلات به زائران سبزوار با قدرداني از تلاش اعضاي اين ستاد طي سال گذشته، گفت: امسال نيز همچون سال گذشته همه دستگاه ها و نهادها خود را آماده خدمات رساني کنند و پيش بيني هاي لازم را انجام دهند. «شعباني» با اشاره به وضعيت متغير جوي در ايام نوروز گفت: بايد در اين ايام از همه فضاهاي آموزشي، ادارات، مهمانسراها و مساجد اداره ها استفاده کنيم. فرماندار سبزوار با اشاره به وضعيت پارک «استير» اين شهرستان از عملکرد اداره منابع طبيعي انتقاد کرد و از اعضاي ستاد خواست بازديدي از اين پارک داشته باشند تا اين پارک از وضعيت مطلوب تري برخوردار شود.

گناباد
فرماندار گناباد گفت: تمام دستگاه هاي اجرايي شهرستان در ارتباط با اسکان زائران و مسافران، ظرفيت هاي خود را به دبيرخانه ستاد اعلام کنند تا براي مسافران نوروزي امکان اسکان متمرکز فراهم شود. «محمد صفايي» افزود: جمعيت هلال احمر پيگيري لازم را از طريق استان براي استقرار حداقل ۶ پايگاه امدادي در ورودي هاي گناباد، کاخک و بيدخت انجام مي دهد. وي افزود: بخشداري ها نسبت به تشکيل ستاد تسهيلات بخش خود اقدام و تصميمات لازم را اتخاذ کنند. وي افزود: دواير ذي ربط شهرداري براي خدمت رساني هر چه بهتر به مسافران نوروزي بسيج شوند و اقدامات ايمن سازي در بخش درون شهري انجام شود. فرماندار گناباد گفت: مراکز خدمات بين جاده اي در محدوده شهر، جايگاه هاي CNG و پمپ ها به طور کامل آماده خدمت به مسافران نوروزي باشند. صفايي افزود: نمايندگي شرکت هاي خودروساز به ويژه بخش هاي امداد رساني براي کمک به مسافران و در راه ماندگان فعال باشند. وي تصريح کرد: ادارات عضو شوراي هماهنگي مديريت بحران شهرستان، با کنترل وسايل و تجهيزات آمادگي لازم را براي مقابله با حوادث احتمالي در ايام تعطيلات نوروزي داشته باشند.

تربت حيدريه
طرح ملي راهنمايان مسافران نوروزي و طرح امداد نوروزي امسال نيز توسط جمعيت هلال احمر از ۲۵ اسفند ماه آغاز مي شود و تا ۱۵ فروردين سال آينده ادامه خواهد داشت. به گزارش روابط عمومي هلال احمر تربت حيدريه، ستاد تسهيلات نوروزي اين شهرستان از سوي فرمانداري تشکيل شد که طي آن اجراي طرح هاي مذکور با همکاري سازمان ها و ادارات ذي ربط بر عهده هلال احمر است.در طول اجراي اين طرح چهار گروه راهنمايان نوروزي در ميدان جهاد، پارک شهيد خاکسار، باغ ملي و ميدان ۲۲ بهمن مستقر خواهد بود و ۳ گروه جاده اي در پايگاه کامه، پايگاه مهنه و پست موقت محمودآباد خدمات امدادي ارائه خواهند کرد.

کلات
فرماندار کلات در گفت وگو با خراسان از آمادگي شهرستان براي استقبال از گردشگران و مسافران نوروزي خبر داد. «محمدرضا قره خاني» افزود: با توجه به وجود ۱۷۰ اثر و محوطه تاريخي و بيش از ۲۰ اثر ثبت شده ملي در شهرستان وجاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي در مناطق مختلف اين شهرستان، سالانه شاهد حضور ده ها هزار گردشگر در مناطق بکر و تفريحي کلات هستيم و پيش بيني مي شود در تعطيلات نوروزي نيز ۱۰۰ هزار گردشگر و مسافر نوروزي وارد شهرستان شوند. وي افزود: با تمهيدات انديشيده شده و فراهم نکردن امکانات لازم رفاهي مناطق تفريحي و گردشگري کلات، زاوين، قره سو، ارتکند، تفرج گاه هاي دهستان هزار مسجد براي پذيرايي از گردشگران عزيز در آمادگي کامل به سر مي برند. وي افزود: گردشگران در مناطق مختلف مي توانند از خدمات تلفن همراه بهره ببرند. وي درباره اسکان گردشگران نيز گفت: با امکانات فراهم شده در صدد هستيم زمان ماندگاري گردشگران را در شهرستان بالا ببريم لذا کليه اقامتگاه هاي شهرستان و به ويژه مدارس آماده پذيرايي از مسافران هستند.امام جمعه کلات هم در آستانه سال جديد در بازديد از شهرداري کلات گفت: با توجه به گردشگر پذير بودن شهر کلات و حضور بسيار زياد علاقه مندان به تاريخ، فرهنگ و تمدن و جاذبه هاي طبيعي اين شهرستان، ضرورت دارد زمينه لازم براي استقبال از اين مسافران در شهرستان و به ويژه شهر کلات فراهم شود. «حجت الاسلام قلي زاده» افزود: پيشنهاد مي کنم در روزهاي پاياني سال از توان و ظرفيت شهروندان عزيز براي پاکيزه نگه داشتن شهر و به ويژه پاک سازي معابر عمومي استفاده شود و شهروندان خوش ذوق و با سليقه که با شهرداري همکاري و به زيباسازي شهر کمک مي کنند بايد توسط مسئولان شهري تشويق شوند.

تربت جام
رئيس جمعيت هلال احمر شهرستان تربت جام در گفت وگو با خراسان رضوي از اجراي طرح راهنمايي مسافران نوروزي جوانان هلال احمر با شعار (راهنمايان جوان؛ ايمني و آرامش) طي ايام نوروز خبر داد. علي کاظمي افزود: اين طرح از ۲۶ اسفندماه آغاز مي شود و تا ۱۴ فروردين سال ۹۲ ادامه خواهد داشت و طي اين مدت با استقرار ۴۰ عضو و داوطلب جوان مهرورز عضو جمعيت هلال احمر و با برپايي ۳ دستگاه پست ثابت؛ يک دستگاه چادر خيمه نماز در ورودي شهر تربت جام و ورودي مزار شيخ الاسلام احمد جامي به مسافران نوروزي خدمات دهي مي شود. وي توصيه هاي ايمني و امدادي به مسافران، اطلاع رساني درباره وضعيت مسير و توزيع بروشور و کتابچه را از جمله وظايف اين جوانان ذکر کرد. رئيس جمعيت هلال احمر تربت جام گفت: به منظور پاسخگويي سريع به نياز آسيب ديدگان ناشي از حوادث احتمالي جاده اي و تأمين امنيت و اطمينان خاطر مسافران نوروزي، طرح امداد و نجات نوروزي هم اجرا مي شود.

کاشمر
فرماندار کاشمر با تأکيد بر اين که کاشمر به عنوان دومين شهر مذهبي خراسان رضوي سالانه پذيراي بيش از ۳ و نيم ميليون زائر، مسافر و گردشگر است، گفت: تمامي اداره هاي دولتي و دستگاه هاي خدماتي براي استقبال از نوروز و مسافران نوروزي آماده هستند. به گزارش خراسان رضوي، «مهدي فروزان» با اشاره به وجود بارگاه امامزادگان و زيارتگاه شهيد مدرس در اين شهر، اظهار کرد: با توجه به امکاناتي که در اين مجموعه ها قرار دارد بايد به گونه اي برنامه ريزي و هماهنگي و اطلاع رساني شود که مسافران و زائران به محض ورود به شهر در جريان آن قرار بگيرند. وي با اشاره به اين که در حال حاضر ميزان ماندگاري مسافر و زائر در کاشمر حداکثر ۴۸ ساعت است، بر لزوم فراهم کردن زيرساخت ها در راستاي افزايش ميزان ماندگاري مسافر در اين شهرستان تأکيد کرد.رئيس ستاد تسهيلات سفرهاي کاشمر با بيان اين که افزايش ميزان ماندگاري مسافران نوروزي تأثير خوبي در رشد و پيشرفت شهرستان دارد، خاطرنشان کرد: معرفي اماکن زيارتي و تاريخي و تفرجگاه ها در قالب پوستر نقش بسزايي در معرفي شهرستان و جذب مسافر و گردشگر دارد.

سرخس
شهرستان سرخس با آمادگي کامل پذيراي گردشگران است. به گزارش خراسان رضوي فرماندار اين شهرستان با اشاره به اسکان مسافران نوروزي در مدارس از افزايش واگن قطار در ايام نوروز خبر داد و افزود: پيش فروش بليت اتوبوس و قطار و آمادگي مراکز بهداشتي و انتظامي از پيش بيني هاي انجام شده است و ستاد تسهيلات نوروزي تا پايان تعطيلات در ورودي شهر و مراکز گردشگري شهرستان، راهنماي مسافران خواهد بود. «علي محمددوست» تصريح کرد: سرخس با طبيعت و جاذبه هاي طبيعي منحصر به فرد مي تواند در استان نقش موثري در توسعه گردشگري داشته باشد. وي سد دوستي، درياچه بزنگان، دشت هاي زيباي گل لاله، رباط شرف و... را از نقاط ديدني شهرستان عنوان کرد.

داورزن
شهرستان داورزن با ۳۸ روستا و يک نقطه شهري با حدود ۳۰ هزار نفر جمعيت در غرب شهرستان سبزوار آماده ميزباني از مسافران نوروزي است. به گزارش خبرنگار ما در شهرستان داورزن ۶۸ اثر تاريخي به ثبت رسيده وجود دارد که مهم ترين آن ها عبارت است از: بقعه سيدناصر بن محمد، مسجد جامع چشام، بقاع سيداسماعيل و سيد حسين، مسجد جامع پايين قلعه مزينان، امامزاده بي بي خاتون و... . اين شهرستان با تنوع آب و هوايي داراي سه آب و هواي گرم کويري، معتدل و سرد کوهستاني است و آثار تاريخي و ديدني فراواني دارد. مناطق «نامن» و «باشتين» مرکز نهضت سربداران در اين بخش قرار دارد که موجب افتخار اين منطقه است. وجود کاروانسراهاي تاريخي و ديدني بين راهي روستاهاي مزينان، مهر و ريوند که در مسير جاده قديم ابريشم و در حاشيه محورهاي اصلي اين بخش احداث شده، از ديد مسافران و جهانگردان عبوري اين بخش پوشيده مانده است. آتشکده «آذر برزين مهر» که يکي از سه آتشکده باستاني ايران است، در بستر رودخانه روستاي ريوند داورزن و در ۳۰ کيلومتري شهر سبزوار قرار دارد و قدمت اين اثر ديدني به دوران ساسانيان مي رسد.

شهرآباد
شهرداري شهرآباد تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با اجراي برنامه هايي براي استقبال از بهار، فضاي بانشاط و شادابي را در اين شهر ايجاد کند. شهردار شهرآباد در گفت وگو با خبرنگار خراسان رضوي گفت: براي استقبال از بهار تمام تلاش خود را به کار مي گيريم. مهندس «محمد مختاري» ترميم و رنگ آميزي جداول، تنظيف خيابان ها و معابر عمومي، نصب ۱۵عدد پايه چراغ و نصب ۸عدد تابلو از تصاوير شهداي شهر در سطح بولوار امام رضا(ع) و امام خميني(ره)، اصلاح و نصب نماد «ساعت بزرگ» در ميدان شهيدهژبري و کاشت بيش از ۲هزار اصله انواع نهال را از مهم ترين اقدامات شهرداري در استقبال از بهار دانست و گفت: به منظور ايجاد روحيه نشاط در بين شهروندان نسبت به طراحي و نصب سفره هفت سين و نماد نوروز در ورودي شهر شهرآباد اقدام خواهد شد. وي افزود: علاوه بر ديوارنويسي و رنگ آميزي بيش از هزار مترديوار سطح شهر نسبت به گلکاري و کاشت نهادهاي تزئيني در خيابان قائم(عج) و امام علي(ع) اقدام شده است.

رشتخوار
رئيس اداره اوقاف و امور خيريه رشتخوار از اجراي طرح «آرامش بهاري» براي زائران و مسافران نوروزي خبر داد. «ذبيح ا... ابراهيمي» گفت: طرح آرامش بهاري از ۲۸اسفند همزمان با سراسر کشور براي زائران و مسافران نوروزي در جوار بقاع متبرکه اين منطقه همراه با برنامه هاي فرهنگي آغاز مي شود. وي اضافه کرد: برپايي نمايشگاه محصولات فرهنگي و تبليغ ديني، ايجاد فضاي مناسب براي زائران، فعال کردن کتابخانه ها و مراکز قرآني، برگزاري نمايشگاه آرامش بهاري و مسابقات فرهنگي، توزيع بروشور و تامين امنيت پايدار در بقاع متبرکه از فعاليت هاي ستاد نوروزي اداره اوقاف شهرستان در نوروز است.

بردسکن
مدير شبکه بهداشت و درمان شهرستان بردسکن، از تشديد کنترل و نظارت بر مراکز تهيه، توزيع و فروش موادغذايي همزمان با فرا رسيدن نوروز در اين شهرستان خبر داد. «دکترحسين زاده» با اشاره به اين که همکاري مردم در زمينه ارائه گزارش از مراکز غيربهداشتي تهيه و توزيع مواد غذايي کمک مهمي براي حفظ و ارتقاي سطح سلامت و بهداشت است، از مردم خواست تا در صورت مشاهده واحدهاي غيربهداشتي با شماره هاي ۱۴۹۰-۰۵۱۱ ستاد فوريت هاي دفتر سلامت محيط و کار دانشگاه علوم پزشکي مشهد و يا با شماره ۷۲۲۰۳۱۰-۰۵۳۲ ستاد شبکه بهداشت و درمان شهرستان بردسکن تماس بگيرند تا در اسرع وقت کارشناسان واحد بهداشت محيط شبکه بهداشت و درمان شهرستان از واحد مذکور بازديد کنند.

فيروزه
فرماندار فيروزه گفت: در روزهاي پاياني امسال برنامه هاي مختلفي ويژه عيدنوروز مثل برگزاري نمايشگاه هاي صنايع دستي، اجراي برنامه هاي فرهنگي و برنامه هاي ويژه تحويل سال نو، عطرافشاني گلزار شهدا و برپايي فروشگاه و نمايشگاه هاي نوروزي در ورودي و خروجي شهرستان فيروزه برگزار خواهد شد. «محمدرضا حاجي زاده» اجراي ويژه برنامه اهداي فيروزه به اولين مسافران نوروزي شهرستان و توزيع راهنماي گردشگري شهرستان را از ديگر برنامه هاي اين ايام عنوان و اضافه کرد: اين برنامه ها با هدف معرفي اماکن گردشگري شهرستان و معرفي بهترين و مرغوب ترين فيروزه جهان به مسافران اجرا خواهد شد.

خليل آباد
فرماندار خليل آباد در تشريح خدمات نوروزي براي ميزباني از زائران و مسافران گفت: تمامي مسئولان در ايام تعطيلات نوروزي موظف اند تلفن همراه خود را روشن نگه دارند و پاسخگو باشند.
«علي اصغر مرادزاده» با بيان اين مطلب که تمام امکانات شهرستان براي ميزباني از مسافران و زائران حضرت علي بن موسي الرضا(ع) از هم اکنون در شهرستان مهيا شده است، خطاب به مسئولان گفت: بايد خدمت رساني به زائران و مسافران به گونه اي باشد که آن ها با خاطره اي خوش خليل آباد را ترک کنند.رئيس ستاد تسهيلات زائران خليل آباد با يادآوري اين که در فرصت پيش روي بايد توليدات و توانمندي هاي شهرستان را معرفي کنيم، افزود: در ايام تعطيلات نوروزي هيچ دستگاهي حق حفاري ندارد. وي اظهاراميدواري کرد: با توجه به اين که در نوروز گذشته بيش از ۲۰هزار مسافر و زائر از مسير شهرستان تردد کردند و بعضا اسکان يافتند، در بهار ۹۲ اين ميزان به ۲۵هزار نفر افزايش يابد.به گفته وي تشکيل کميته هاي ۱۲گانه، تشکيل ستاد فرعي در بخش ششطراز، آمادگي تمامي دهياران و شوراهاي مسير راه هاي مواصلاتي شهرستان و استقرار گروه هاي انتظامي و هلال احمر و اعلام فهرست کشيک ادارات به ستاد از ديگر برنامه هاي در نظر گرفته شده است.

سرولايت
بخشدار سرولايت سفرهاي نوروزي را فرصت خوبي براي معرفي توانمندي ها و قابليت هاي سرولايت دانست و گفت: اين بخش در مسير راه پرتردد قوچان، سبزوار، نيشابور و مشهد قرار دارد و حجم بالايي از مسافران نوروزي از آن عبور خواهند کرد؛ لذا بايد در ارائه خدمات رفاهي به آنان تلاش شود. «سيدمومن حسيني» افزود: براي بهبود خدمات رساني به مسافران و شهروندان، اسکان موقت، برپايي پايگاه هاي نوروزي و ايستگاه هاي امداد و انتظامي در نقاط مختلف بخش پيش بيني شده است.وي گفت: شناسنامه بخش شامل نقشه راه ها، مراکزرفاهي، خدماتي و بقاع متبرکه و شماره تلفن هاي ضروري تهيه شده است که در اختيار مسافران نوروزي قرار خواهد گرفت.

باخرز
سرپرست فرمانداري شهرستان باخرز از آمادگي اين شهرستان براي ارائه خدمات به مسافران نوروزي خبر داد.«احمدزاده» با اعلام اين خبر گفت: با توجه به در پيش بودن سفرهاي نوروزي، در جلسه اي که با حضور اعضاي ستاد تسهيلات نوروزي شهرستان باخرز برگزار شد، مقرر شد اعضاي ستاد امکانات و تسهيلات موردنياز را براي خدمات دهي به مسافران نوروزي فراهم کنند. وي افزود: تجهيز امکانات رفاهي، بهبود وضعيت راه هاي ارتباطي، نصب راهنماي اماکن تفريحي، آمادگي امداد جاده اي و در نظر گرفتن مکان هاي مناسب براي اسکان گردشگران نوروزي از مهم ترين اقداماتي است که در دستور کار اعضاي ستاد قرار دارد.

منبع خبر: روزنامه خراسان رضوی
42421
۱۳۹۱/۱۲/۱۷
۰۸:۴۹
     گالری تصاویر               عکس روز
 
سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی
 
کل اخبار
سرويسهاي خبري
Skip Navigation Links.

اخبار مکاني
Skip Navigation Links.

امکانات
جستجو
آرشيو

خبر خوان
 صفحه اصلي  
کلیه حقوق پایگاه اطلاع رسانی محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد